Sabahattin Zaim Hoca 09 Aralık 2007 Yılında vefat etti. 81 Yıllık ömründe birçok hoca yetiştirdiği için, vefatından sonra da “Hocaların Hocası” diye anılmaya devam edilmektedir.
Hayatını insan yetiştirmeye, hem de “ güzel insan” yetiştirmeye adamış olan Sabahattin Zaim hoca, ülke için yararlı gördüğü her türlü vakıf, dernek, sanayi kuruluşu ve eğitim kurum kurumlarının kurulması ve yürütülmesinde öncülük yapmış, katkı sağlamış ve içerisinde yer almıştır.
Sosyal Politikalar Dergimizin çıkarılma aşamasında bizleri teşvik etmiş, ufuk vermiş, böyle bir çalışmanın gerekli olduğunu ve büyük bir boşluğu dolduracağını söyleyerek bizlere destek olmuştur.
Sabahattin Zaim Hocanın eğitime verdiği önem ve bu konuda yapmış olduğu değerli katkılardan dolayı, bir vefa olarak birçok ilköğretim ve liseye ismi verilmiş tir tir. Son olarak ta kurucu mütevelli üyeliği yaptığı ilim yayama vakfı tarafından Kurulan üniversiteye  “Sabahattin Zaim Üniversitesi” adı verilmiştir.
Kendi ifadesiyle “Güzel İnsan” sayısını artırmamaya çalışmıştır.
Üniversitelerin insan yetiştirme müessesesi olduğunu ve her devletin 5-10 kişi tarafından yönetildiğini bu nedenle insan yetiştirmenin her şeyden önemli olduğunu hep söylemiştir.
1970’lerde Sakarya Üniversitesine 24 asistan aldığında “Ne yaptın hocam, bu kadar insan alınır mı?” diyenlere, “Ben bir fidanlık oluşturdum, bu fidanlar yarın büyüyüp meyve vermeye başlayacaklar” yanıtını vermişti.
Bugün diktiği fidanlar büyüdü ve birer çınar oldu. Onun yukarıda bahsettiği gibi bugün devleti onlar yönetiyorlar.
Yine Sabahattin Zaim Hocanın bugün ülkeyi yönetenlere ve bir zamanlar öğrencisi olanlara tavsiyesi “ekiplerini” iyi kurmaları ve demokrasinin  “Kadrolar sistemi” olduğudur.
Görünen o ki öğrencileri tavsiyesini tutuyorlar.
İnsan ilişkilerine güler yüzlü tam bir tevazu sahibi, çok önemli makam ve mevkilerde bulunmasına karşın kendisinde zerre kadar kibir görmek mümkün değildi*
Prof. Dr. Adnan Gülerman, bir konferans için geldiği İzmir’de takdim ederken “Benim fazla bir şey söylememe gerek yok, kendisi bir derya “demişti.
İşte Prof. Dr. Sabahattin Zaim Hoca,
Bir Âlim,
Bir derya,
Bir güzel insan
Vefatının 6. Yılında rahmetle anarken,
 Acaba onu ne kadar anlaya bildik?

*Prof. Dr. Sedat Murat
Biyografi.net

 
Yazarın Diğer Makaleleri...