Sosyal Politikalar Derneği, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi sürekli eğitim merkezi müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesinin beraber düzenlediği sempozyum süreci 2010 yılı Ekim ayında başlamıştı.

Zorlu bir süreçten sonra 15 Haziran 2011 Cuma günü Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser salonunda başlayan sempozyum, ikinci gün Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yenikapı Mevlevi hanesi Yerleşkesinde devam etti.
 
Bu ilk sempozyum ’da  genel sosyal politika konularına değinmenin daha uygun olacağı düşüncesiyle
Düzenlenen panel konuları şöyle belirlenmişti.
1- Sosyal Politikalarda Küresel Eğilimler.
2- Türkiye’de Sosyal Politikaların dönüşümü: Fırsatlar ve Tehditler.
3- Türkiye’de Sivil Toplum Kuruluşları ve Sosyal Politika, 
4- Türkiye’de Özel Sektör ve Sosyal Politika,
5- Türkiye’de Yerel Yönetimler ve Sosyal Politika.
Sosyal Politika alanında çalışmalar yapan akademisyenler, öğrenciler ve Sosyal Politikaya ilgi duyan kişilerden oluşan kalabalık bir topluluk tarafından takip edilen sempozyum, açılış ve Protokol Konuşmalarıyla başladı.
 
Daha sonra Konferans ve panellere geçildi.  Yurt dışından ve yurt içinden katılan konusunda uzman akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, özel sektör temsilcileri ve belediye başkanlarının yapmış olduğu sunumları ardından makale yarışmasını kazananlar için yapılan ödül töreni ile Sempozyum sona erdi.
 Sempozyum sonunda katılımcılara ve izleyicilere gala yemeği verilerek, Yenikapı Mevlevihane’sinde sema gösterisi yapıldı.
 
İçerisinde birçok etkinliği barındıran sempozyum,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul İktisatçılar Derneği tarafından da desteklenmiştir.
 
Sempozyum ’un içinde barındırdığı diğer etkinlikler
 02 Haziran 2012 Cumartesi günü Yenikapı Mevlevihane’sinde yapılan ve alanında uzman akademisyenler, bürokratlar ve profesyonellerin katıldığı üç ayrı çalıştay gerçekleştirildi.
1- Vakıf Medeniyeti ve sosyal Politikalar, 
2- Afet öncesi ve sonrası Sosyal Politikalar, kurumlar arası koordinasyon
3-  Kentsel dönüşüm süreci ve sosyal politikalar
 
 İsimli çalıştaylar’ın sonuç bildirgeleri ve raporları, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmekle beraber sitemizde de yayınlanacaktır.
Üniversite öğrencileri ve genç akademisyenlerin Sosyal Politika alanında uygulanabilir düşünce üretmelerini özendirmek ve teşvik etmek amacıyla Ön Lisans Ve Lisans, lisansüstü ve Doktora sonrası ve akademisyenlerin katıldığı makale yarışması da bu sempozyum çerçevesinde düzenlendi. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr Süleyman Özdemir tarafından sempozyum sonunda kendilerine takdim edilmiştir. Bu makaleler de önümüzdeki günlerde dergimizde yayınlanacaktır.
 
Aynı zaman da Sempozyum la birlikte açılışı yapılan İlginç vakıflar ve sosyal sorumluluk proje afişi sergilerinde sergilenen görsellerde önümüzdeki günlerde sitemizde yer alacaktır.
Uzun ve yorucu bir sempozyum süreci geçirmiş olduk. Ortaya çıkan eserlere bakınca buna değdi, diye düşünüyoruz. Sempozyumla ilgili tüm görseller, haberler makale ve sonuçları hem sitemizde, hem de derneğimizin sitesine yayınlayacağız.
Sempozyumla ilgili görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmanız dileğiyle…
Hüseyin Yeşil

 
Yazarın Diğer Makaleleri...